Kalem Mali Müşavirlik ŞAHIS ŞİRKETİ Mİ, LİMİTED ŞİRKET Mİ ?

  1. Sık Sorulan Sorular

ŞAHIS ŞİRKETİ Mİ, LİMİTED ŞİRKET Mİ ?

Şahıs Şirketi mi, Limited Şirket mi?
 
Günümüzde ticarete atılmak isteyen kişi ya da kişilerin en çok aklına takılan birisi “Limited şirket mi kurmalı, şahıs şirketi mi?” sorusudur.
 
Ülkemizdeki prosedürleri ve ticari hayatı ele alırsak bu yazımızda sizlere Şahıs Şirketi mi, Limited Şirket mi avantajlı onu anlatmaya çalışacağız.
 
Öncelikle prosedürlerden bahsedelim;
 
Şahıs Şirketi‘ni açmak istediğinizde vergi dairesi, noter, ticaret odası gibi işlemleri hemen hemen 1 günde tamamlayabilirsiniz. (Vergi memurunun yoklamaya gelmesi biraz zaman alabilir ancak çoğu işiniz 1 günde hallolur)
 
Limited Şirket‘te ise bu prosedürler yaklaşık 1 ila 3 günü bulabilmektedir
 
Açılış işlemleri çok zor değil. Peki işleriniz kötüye gitti, kazanmayı düşündüğünüz paraları kazanamadınız ve ticaret hayatınızı sonlandırmak istiyorsunuz. Kapanış süreci şahıs şirketlerinde 1 gün sürmekte. Kurumlara dilekçe vererek ticari faaliyetinizi 1 gün gibi kısa sürede bitirebiliyorsunuz. Limited şirkette ise öncelikle “TASFİYE” sürecine girmeniz gerekiyor. (Not: Tür Değişikliği ile bu süre maksimum 1 ay içerisinde tamamalanabilmektedir.) Tasfiye süreci de en az 6 ay sürmektedir.
 
Bir de işin maddi boyutu var.
 
Şahıs şirketini açmak size yaklaşık olarak 1.000,00 TL gibi bir ücrete kurulabilirken. (Ticaret odası kaydı hariç. Ticaret odası yaklaşık 1.250 TL)
Limited şirket için ise yaklaşık 3.500,00 TL’ ile 4.000 TL arası bir rakamı gözden çıkartmanız gerekiyor.  (bu rakamlar işin durumuna ve sermayeye göre değişiklikler arz edebilir.)

Kuruluş masraflarından sonra Bağ-Kur’a her ay en az 882,65 TL ödemeniz gerekiyor.
 
Tabi bununla bitmiyor. Aylık işlemlerinizi yapması için anlaştığınız Serbest Muhasebeci Mali Müşavir’e de para vermeniz gerekiyor. Şahıs Şirketlerinde aylık muhasebeci ücreti 250,00 TLden başlarkern, limited şirketlerde bu rakam 650,00 TL den başlamaktadır. (işin mahiyetine göre rakamlarda artış olabilir. ayrıca bu rakamlara danışmanlık ücreti dahil değildir.)
 
Kayıt yaptırdığınız odaya aidat da ödemeniz gerekiyor. Ticaret odasına kayıtlı şahıs şirketleri ve limited şirketleri sermayesine göre yıllık aidat ödüyor.
 
Şahıs Şirketi ya da Limited Şirketini kurdunuz. Peki vergilendirmeniz nasıl olacak? 
 
Şahıs şirketi de olsanız Limited şirket de olsanız kestiğiniz her faturada işin türüne göre %1,  %8 veya %18 KDV ödemek zorundasınız.
 
Limited şirketlerde %22 oranında kurumlar vergisi ödersiniz. Ortaklar/ortak kardan pay almak isterse bu durumda da %15 oranında vergi ödemesi gerekir.
 
Şahıs şirketlerinde ise;
 
18.000 TL’ye kadar olan geliriniz için %15,
 
40.000 TL’de 18.000 TL’ye kadar olan geliriniz için 2.700 TL, fazlası için %20,
 
98.000 TL’de 40.000 TL’ye kadar olan geliriniz için 7.100 TL, fazlası için
 
98.000 TL’den fazlasının 98.000 TL’ye kadar olan geliriniz için  22.760 TL, fazlası için %35 oranında gelir vergisi ödemeniz gerekmektedir.
 
 
PRESTİJ
 
Şahıs şirketleri genelde bankalar ve firmalar tarafından çok fazla ciddiye alınmaz, kurumsal şirket imajı vermez. Ancak limited şirketlerin bankalar ve firmalar nezdinde daha fazla ağırlığı olur, prestiji daha yüksek olur.
 
Şirket kuruluş süreçlerinde tarafımızdan kurumsal destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Not: Yazı içeriğindeki sayısal ifadeler 2019 yılı için düzenlenmiştir. her yıl değişkenlik ifade etmektedirler.