Kalem Mali Müşavirlik ŞAHIS ŞİRKETİ Mİ, LİMİTED ŞİRKET Mİ ?

  1. Sık Sorulan Sorular

ŞAHIS ŞİRKETİ Mİ, LİMİTED ŞİRKET Mİ ?

Şahıs Şirketi mi, Limited Şirket mi?
 
Günümüzde ticarete atılmak isteyen kişi ya da kişilerin en çok aklına takılan birisi “Limited şirket mi kurmalı, şahıs şirketi mi?” sorusudur.
 
Ülkemizdeki prosedürleri ve ticari hayatı ele alırsak bu yazımızda sizlere Şahıs Şirketi mi, Limited Şirket mi avantajlı onu anlatmaya çalışacağız.
 
Öncelikle prosedürlerden bahsedelim;
 
Şahıs Şirketi‘ni açmak istediğinizde vergi dairesi, noter, ticaret odası gibi işlemleri hemen hemen 1 günde tamamlayabilirsiniz. (Vergi memurunun yoklamaya gelmesi biraz zaman alabilir ancak çoğu işiniz 1 günde hallolur)
 
Limited Şirket‘te ise bu prosedürler yaklaşık 1 haftayı bulmakta.
 
Açılış işlemleri çok zor değil. Ticarete atılan yeni ve heyecanlı girişimci için 1 haftalık süre de pek dert değil. Peki işleriniz kötüye gitti, kazanmayı düşündüğünüz paraları kazanamadınız ve ticaret hayatınızı sonlandırmak istiyorsunuz. Kapanış süreci şahıs şirketlerinde 1 gün sürmekte. Kurumlara dilekçe vererek ticari faaliyetinizi 1 gün gibi kısa sürede bitirebiliyorsunuz. Limited şirkette ise öncelikle “TASFİYE” sürecine girmeniz gerekiyor. Tasfiye süreci de en az 1 sene sürmekte. Yani ben dükkanı kapatıyorum dediğinizde devletimiz ve TTK size “hayır kardeşim hemen kapatamazsın 1 sene daha bize para ödeyeceksin” diyor. Limited şirketi kapatmaya karar verdikten sonra 1 sene sonra kapatabiliyorsunuz.
 
Bir de işin maddi boyutu var.
 
Şahıs şirketini açmak size 500,00-800,00 TL arasında bir rakama malolur.
 
Limited şirket için ise 2600,00 – 3000,00 TL’yi gözden çıkartmanız gerekiyor. Detaylı bilgi için Limited Şirket Kuruluş Masrafları yazımıza göz atabilirsiniz. 
 
Kuruluş masraflarından sonra Bağ-Kur’a her ay en az 440,00 TL ödemeniz gerekiyor.
 
Tabi bununla bitmiyor. Aylık işlemlerinizi yapması için anlaştığınız Serbest Muhasebeci Mali Müşavir’e de para vermeniz gerekiyor. Şahıs Şirketlerinde aylık muhasebeci ücreti 100,00-150,00 TL civarındayken, limited şirketlerde bu rakam 400,00 – 650,00 TL arasında değişiyor.
 
Ayrıca kayıt yaptırdığınız odaya aidat da ödemeniz gerekiyor. Ticaret odasına kayıtlı şahıs şirketleri ve limited şirketleri sermayesine göre yıllık aidat ödüyor.
 
Şahıs Şirketi ya da Limited Şirketini kurdunuz. Peki vergilendirmeniz nasıl olacak? 
 
Şahıs şirketi de olsanız Limited şirket de olsanız kestiğiniz her faturada %8 veya %18 KDV ödemek zorundasınız.
 
 
Limited şirketlerde %20 oranında kurumlar vergisi ödersiniz. Ortaklar/ortak kardan pay almak isterse bu durumda da %15 oranında vergi ödemesi gerekir.
 
Şahıs şirketlerinde ise;
 
12.000 TL’ye kadar olan geliriniz için %15,
 
29.000 TL’de 12.000 TL’ye kadar olan geliriniz için 1.800 TL, fazlası için %20,
 
66.000 TL’de 29.000 TL’ye kadar olan geliriniz için 5.200 TL, fazlası için
 
66.000 TL’de 66.000 TL’ye kadar olan geliriniz için  15.900 TL, fazlası için %35 oranında gelir vergisi ödemeniz gerekmektedir.
 
PRESTİJ
 
Şahıs şirketleri genelde bankalar ve firmalar tarafından çok fazla ciddiye alınmaz, kurumsal şirket imajı vermez. Ancak limited şirketlerin bankalar ve firmalar nezdinde daha fazla ağırlığı olur, prestiji daha yüksek olur.
 
Şirket kuruluş süreçlerinde tarafımızdan kurumsal destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.