Kalem Mali Müşavirlik ŞAHIS ŞİRKETİ Mİ, LİMİTED ŞİRKET Mİ ?

  1. Sık Sorulan Sorular

ŞAHIS ŞİRKETİ Mİ, LİMİTED ŞİRKET Mİ ?

Şahıs Şirketi mi, Limited Şirket mi?
 
Günümüzde ticarete atılmak isteyen kişi ya da kişilerin en çok aklına takılan birisi “Limited şirket mi kurmalı, şahıs şirketi mi?” sorusudur.
 
Ülkemizdeki prosedürleri ve ticari hayatı ele alırsak bu yazımızda sizlere Şahıs Şirketi mi, Limited Şirket mi avantajlı onu anlatmaya çalışacağız.
 
Öncelikle prosedürlerden bahsedelim;
 
Şahıs Şirketi‘ni açmak istediğinizde vergi dairesi, noter, ticaret odası gibi işlemleri hemen hemen 1 günde tamamlayabilirsiniz. (Vergi memurunun yoklamaya gelmesi biraz zaman alabilir ancak çoğu işiniz 1 günde hallolur)
 
Limited Şirket‘te ise bu prosedürler yaklaşık 1 ila 3 günü bulabilmektedir
 
Açılış işlemleri çok zor değil. Peki işleriniz kötüye gitti, kazanmayı düşündüğünüz paraları kazanamadınız ve ticaret hayatınızı sonlandırmak istiyorsunuz. Kapanış süreci şahıs şirketlerinde 1 gün sürmekte. Kurumlara dilekçe vererek ticari faaliyetinizi 1 gün gibi kısa sürede bitirebiliyorsunuz. Limited şirkette ise öncelikle “TASFİYE” sürecine girmeniz gerekiyor. (Not: Tür Değişikliği ile bu süre maksimum 1 ay içerisinde tamamalanabilmektedir.) Tasfiye süreci de en az 3 ay sürmektedir.
 
Bir de işin maddi boyutu var.
 
 
Kuruluş masraflarından sonra SGK tarafından zorunlu olarak Bağ-Kur kapsamına dahil oluacağınızdan aylık düzenli olarak Bağ-kur ödemelerini yapmanız  gerekiyor.
 
Tabi bununla bitmiyor. Aylık işlemlerinizi yapması için anlaştığınız Serbest Muhasebeci Mali Müşavir’e de para vermeniz gerekiyor. Muhasebe ücretleri için sitemizin anasayfasında üst bölümde yer alan ücret tarifesine bakabilirsiniz.
 
Kayıt yaptırdığınız odaya aidat da ödemeniz gerekiyor. Ticaret odasına kayıtlı şahıs şirketleri ve limited şirketleri sermayesine göre yıllık aidat ödüyor.
 
Şahıs Şirketi ya da Limited Şirketini kurdunuz. Peki vergilendirmeniz nasıl olacak? 
 
Şahıs şirketi de olsanız Limited şirket de olsanız kestiğiniz her faturada işin türüne göre %1,  %10 veya %20 KDV ödemek zorundasınız.
 
Limited şirketlerde %25 oranında kurumlar vergisi ödersiniz. Ortaklar/ortak kardan pay almak isterse bu durumda da %10 oranında (şirket olarak bu kesinti yapılır. diğer kesintiler yıllık beyanname ile aşağıdaki şahıslar için uygulanan vergi dilimlerine göre aradaki fark tlep edilir.) vergi ödemesi gerekir.
 
Şahıs şirketlerinde ise; 2024 yılı için
 

110.000 TL’ye kadar %15

230.000 TL'nin 110.000 TL'si için 16.500 TL, fazlası %20

580.000 TL'nin 230.000 TL'si için 40.500 TL fazlası

3.000.000 TL'nin 580.000 TL'si için 135.000 TL fazlası %35

3.000.000 TL'den fazlasının 3.000.000 TL'si için 982.000 TL fazlası %40 oranında gelir vergisi ödemeniz gerekmektedir.

 
 
PRESTİJ
 
Şahıs şirketleri genelde bankalar ve firmalar tarafından çok fazla ciddiye alınmaz, kurumsal şirket imajı vermez. Ancak limited şirketlerin bankalar ve firmalar nezdinde daha fazla ağırlığı olur, prestiji daha yüksek olur.
 
Şirket kuruluş süreçlerinde tarafımızdan kurumsal destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Not: Yazı içeriğindeki sayısal ifadeler 2020 yılı için düzenlenmiştir. her yıl değişkenlik ifade etmektedirler.